تبلیغات
آریایی - جمشید(جم) اولین پادشاه جهان؟
آریایی
گفتار نیک-پندار نیک-کردار نیک
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 توسط mohsen | نظرات ()

بنا بر اساطیر ایران باستان نخستین پادشاه جهان جمشید یا جم است که هزار سال سلطنت کرد و در زمان او دیوان در ذلت و خواری و تهیدستی و ناتوانی بودند ولی مردم از همه نعمتهای مادی برخوردار می شدند و از پیری و ناتوانی خبری نبود باران پیوسته می بارید و همواره زمینها حاصلخیز و محصول فراوان بود .
مهمتر از همه جمشید برای مردم حکمت آورد که سبب رستگاری و دانایی آنان شد .

 

 

در زمان او مردم روی زمین آنقدر زیاد شدند که جا برای مردمان تنگ شد و او مجبور شد سه بار زمین را توسعه دهد تا جای کافی برای زندگی بوجود آید( احتمالا منظور از زمین همان قلمرو حکومت بوده است)تا زمانی که خدا به جمشید اطلاع داد که سرما همه موجودات را از بین خواهد برد و او باید حفره ای در زمین بوجود آورد و زیباترین مردان و زنان و بهترین خوراکیها و گیاهان و حیوانات و همچنین آتش مقدس را با خود به درون حفره ببرد . و خدا به جمشید وعده داد که آنجا سرسبزتر و زیباتر و خوش آب و هواتر از روی زمین است و از حرص و طمع و کینه و کلیه صفات اهریمنی خالیست (بهشت )
در جای دیگر از اساطیرمان از جمشید با پایانی دیگر یاد شده است :
بعد از اینکه جمشید جهان را آباد کرد گرفتار کبر و غرور شد و خود را خدا نامید در نتیجه به خشم خدا گرفتار شد و دشمن کشورش را تسخیر کرد.
جمشید اولین کسی است که در اساطیر از او با عنوان شاه (خشائیته) نام برده شده است
جمشید از آژی دهاک (ضحاک ماردوش) شکست خورد و آژی دهاک نزدیک به هزار سال با زور و ظلم به مردم حکومت کرد تا اینکه کاوه (کاوه آهنگر) مردم را گرد هم آورد و برضد او شورید و او را دستگیر کرد و در غاری در کوه دماوند زندانی کرد و فریدون که از خاندان با تقدس شاهی بود را به سلطنت رساند .
نکته جالب توجه زندانی کردن آژی دهاک است و این نشان میدهد که در اندیشه ایرانیان کشتن و قتل و خونریزی جایی نداشته است حتی در مورد آژی دهاک ستمکارترین فرد روی زمین .
طبقه بندی: پراکنده در تاریخ،