تبلیغات
آریایی - پوراندخت، شاهدختی كه شهریار ایران بود
آریایی
گفتار نیک-پندار نیک-کردار نیک
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 خرداد 1390 توسط mohsen | نظرات ()

شاهنشاهی بزرگ ساسانی نزدیك به نیمی از یك هزاره را بر ایران و بسیاری از كشورهای جهان فرمان راند. نزدیك به ٣٥ شاه در این فرمانروایی تاج بر سر نهادند كه نام دو زن نیز در میان آنها دیده می‌شود؛ «آذرمیدخت» و «پوراندخت» كه هر دو از دختران خسرو پرویز بودند.
پوران‌دخت بر پایه‌ی آن‌چه تاریخ‌دانان یونانی نوشته‌اند در ٢١ مه سال ٦٣٠ میلادی‌(١٣٨١ سال پیش) و پس از كشته شدن سپهبد شهربراز، شاه ایران شد. آغاز شهریاری وی برابر با روزهای پایانی خلافت ابوبكر و شروع خلافت عمر بود.


در تاریخ از این پادشاه به نیكی یاد شده است. او را به معنای راستین واژه، می‌توان یك  انسان میهن‌دوست نامید، آنجا كه می‌گوید: «پادشاه چه زن باشد چه مرد باید سرزمینش را نگه دارد و به داد رفتار كند.»
پوران‌دخت به خوبی می‌دانست كه برای برگرداندن آرامش به شاهنشاهی ایران كه چندی بود با كشته شدن پدرش، خسرو‌پرویز، از آن رخت بر بسته بود، باید اصلاحات بزرگی را آغاز كرد. برای همین سیاست‌های داخلی و خارجی تازه‌ای را در پیش گرفت تا شاید شهریاری ایران را از فروپاشی رهایی بخشد. از كارهای وی می‌توان موارد زیر را نام برد:


١) امضای پیمان آشتی با روم شرقی در سالمه‌(:تاریخ) ٢٥ دسامبر سال ٦٣٠ میلادی؛ تا با پایان دادن به جنگ با آن شاهنشاهی، زمانی برای اصلاحات داخلی به‌دست آورد.
٢) برای كم كردن از نیروی سران ایالت‌‌ها كه اختیارات تازه‌ای برای خود درست كرده و حتا سكه ضرب كرده بودند و همچنین از میان بردن اختلاف‌های طبقاتی، دستور رعایت عدالت، بخشیدن مالیات‌های برجای‌‌مانده و لغو برتری‌های  طبقاتی و اختیارات اضافی  فرمانداران را صادر كرده و سكه‌ی ملی ضرب كرد.
٣) برگرداندن صلیب مقدس حضرت عیسا به اورشلیم كه آن را خسرو پرویز به غنیمت گرفته و سال‌ها شوند(:سبب) جنگ میان ایران و روم شده بود.
٤) به پادافره رساندن دست‌اندركاران كودتاهای گوناگون در دربار و نیز آنانی كه اردشیر سوم را كشته بودند.
٥) دستور نیك‌رفتاری با كشاورزان و نیز بازسازی همه‌ی پل‌های سراسر شاهنشاهی.
برخی منابع ساخت آتشكده‌ای به نام «استینا» و نیز ساختمانی در قهستان یزد را به وی نسبت می‌دهند كه امروزه هنوز این مكان، «توران پشت» نامیده می‌شود.
منابع بسیاری او را ستوده‌ و درباره‌ی رفتار و كردار نیك وی سخن‌ها گفته‌ و از تیزهوشی و دانایی وی یاد كرده‌اند. وی برای پیشگیری از یورش تازیان و سركوب آنان پیش از آن‌كه آسیب بیشتری برسانند سپاهی بزرگ را گرد آورده و به جنگ با تازیان فرستاد اما شوربختانه در همان روزها به شوند(:دلیل) بیماری در كاخ مداین درگذشت و كارش ناتمام ماند. زمان شهریاری وی را یك سال و چهار ماه، نوشته‌اند.طبقه بندی: دودمان ساسانیان ایرانزمین، 
برچسب ها: کیان وشاهان پارسی، فرهنگ و هنر پارسی،