تبلیغات
آریایی - بلاش یکم
آریایی
گفتار نیک-پندار نیک-کردار نیک
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط mohsen | نظرات ()

كارهای بلاش یكم ،  شاه ناسیونالیست ایرانی

3 روز پس از 13 فروردین در سال 52 میلادی (پنجم آوریل)، مهستان (سنای ایران) از میان شاهزادگان اشكانی و خانواده‌های وابسته، بلاش را كه مادرش از مادهای ایران (كرد) بود به شاهی كشور برگزید و وی نیز برادرش تیرداد را شاه ارمنستان كرد. تاریخ عمومی از بلاش یكم به نام یك ناسیونالیست ایرانی یاد كرده است. وی نه تنها همه آیین‌ها و مراسم دوران هخامنشیان را احیا كرد بلكه رعایت آنها را به‌صورت قانون درآورد و به تصویب مهستان رساند.

وی همه كارهای اقتباسی از دنیای هلنیك (یونانیان) را كه از جانشینان اسكندر به یاد مانده بود ممنوع ساخت؛ حتی به كار بردن حروف یونانی را كه عادت شده بود بر سكه‌ها درج شود و همچنین اسامی و اصطلاحات یونانی را در قلمرو دولت ایران. او در استان تیسفون شهری ساخت به نام «بلاش كرد = بلاش گرد» و دستور جمع‌آوری متون «اوستا» را داد. بلاش یكم از سال 51 تا سال 78 میلادی سلطنت كرد.

وی قبلا دستور جمع‌آوری آموزش‌های زرتشت را در یك مجموعه داده بود. موبدان تا ششم فروردین سال 77 میلادی آنچه را كه جمع‌آوری كرده بودند به‌صورت مكتوب به بلاش دادند و گفتند كه كار تكمیل مجموعه ادامه خواهد داشت. اوستا كه نزدیك به 2 قرن بعد در دوران اردشیر پاپكان و به همت «تنسر»، روحانی ارشد وقت (موبد موبدان) تكمیل شد شامل348‌فصل (بیش از  3میلیون كلمه) در 21 كتاب بود.

اوستا - كتاب زرتشت - در عین حال از قدیمی‌ترین نوشته‌های جهان و سند تمدن پیشرفته ایرانیان عهد باستان است.
طبقه بندی: دودمان اشکانیان ایرانزمین،