تبلیغات
آریایی - 7 سین یا 7 شین
آریایی
گفتار نیک-پندار نیک-کردار نیک
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 اسفند 1389 توسط mohsen | نظرات ()
تاریخچه نوروز و فلسفه هفت سین ( شین )

تاریخچه نوروز

نوروز، جشن شکوهمند ایران باستان، گویای پیشینه ی تابناک میهن ما و جلوه ای مهم از فرهنگ غنی قوم ایران است!
نوروز که قرون دراز است بر همه جشن های جهان فخر می فروشد، از آن روست که یک قرارداد مصنوعی اجتماعـی و یا یک جشن تحمیلی سیاسی نیست ! جشن جهان است و روز شادمانی زمین، آسمان، آفتاب، جوش شگفتنی ها و شور زدن ها و سرشار از هیجان هر آغاز.
نوروز گذشت زمان و دگرگونی های دوران را شاهد بوده و پیوسته با آمد و رفت الهام بخش خود پایان فصلی دیگر را به ساکنان این سرزمین کهنسال اعلام کرده است! نوروز تجدید خاطره بزرگی است، خاطره خویشاوندی انسان با طبیعت!
گذشت سال های دراز نه تنها از شکوهمندی سنتهای نوروزی نکاسته، بلکه روشنگر این واقعیت بوده که بزرگ داشت نوروز و گرامی داشتن سنن آن با احساس و اندیشه ایرانی، پیوند ناگسستنی یافته است!
عظمت و شکوه خیال انگیز این جشن ملی، پرنده فکر ایرانی میهن پرست و علاقه مند به سنتهای دیرین را در عالم بی انتهای اندیشه به پرواز در آورده و به سوی گذشته هایش می کشاند!
در آثار پیشینیان آمده است که این جشن را نخست جمشید برپا کرد! گویند در این روز جمشید بـه جنگ دیوان رفت و آنان را فرمانبردار خویش ساخت! جمشید در این روز بر تختی نشست کـه دیوان آن را می بردند و با آن به یک روز راه از دماوند به بابـل رسید! مردم در تعجب شدند و آن روز را جشن گرفتند! پس از جمشید شاه سال به سال براهمیت و فراگیری نوروز افزوده شد!
در زمان هخامنشیان و ساسانیان، نوروز بعنوان سنتی فراگیر و بسیار باشکوه چه در دربار شاهان و چه در خانه های مردم عامه (نه فقط زرتشتیان) اجرا می شده است!
علت مهم دیگری که جهت گسترش نوروز و درآمدن این عید در حیطه‌ی شعایر اسلامی یاد می‌شود، تقارن نوروز است با جانشینی علی‌بن ابیطالب توسط پیغمبر اسلام محمدبن عبدلله (ص) در عید غدیرخم، در سال دهم هجری برابر با بیست و نهم حوت (اسفند) است! همچنین در چنین روزی علی‌بن ابیطالب عاقبت بعد از بیست و پنج سال گوشه‌گیری اجباری به خلافت رسید! به این ترتیب نوروز همچنان پس از اسلام اهمیت خود را حفظ کرد ! و احادیث و روایات بسیاری در این باب و در بهارالانوار گردآوری شده است!
طبیعت پس از گذران ِدوره ای سرد و بی محصول، با آغاز بهار زنده شده و در واقع آفریده می شود. (در اسلام و همچنین عارفان ِاسلامی موضوع خلق مدام، منطبق با این عقاید ایران باستان است) انسان نیز باید بعنوان یکی از مخلوقین ِالهی سعی کند همراه طبیعت به رستاخیز برخیزد!
ماه فروردین را ماهِ فَروَهَرها یا فَروَشی ها می نامند و آن عید اموات است! در این ماه بدلیل رستاخیز (نو شدن ِموقت دنیا) پرده ی میان زندگان و مردگان به کناری رفته و ارواح ِنیک ِدر گذشتگان به ملاقات ِزندگان می شتابند! رسم معروف قاشق زنی، نیز از همین اعتقاد نشأت می گیرد! ارواح ِنیک بصورت افرادی که رویشان پوشیده است به پشت در خانه های زنده ها آمده و زنده ها نیز به آنان به رسم یادبود و برکت هدیه ای می دهند! و نیز تمیز کردن خانه ها و روشن کردن چراغها و شمعها در زمان تحویل سال برای رضایت خاطر و هدایتِ فروهر هاست!
در روز ابتدای فروردین، که بنام ِپاک و برکت دهنده ی اهورامزدا (خدای پاک) مزین شده است، خورشید وارد برج حَمَل شده و جهان از نو آفریده می شود!
ایرانیان کهن برای استقبال از سبزی ِبهاران، 25 روز مانده به فروردین بر 12 ستون ِخشتی یا سنگی سبزه می کاشتند. (12 ستون ، اشاره به اعتقاد کهن ِقرار گرفتن ِجهان بر روی 12 ستون)
ششمین روز فروردین که بنا به نظرات بسیاری محققان و موبدان زرتشتی، سالروز تولد زرتشت اسپنتمان است، به نوروز بزرگ معروف است!(آورده اند که در بامداد ِآن روز به کوه ِبوشنج شخص ِخاموشی که دسته ای از گیاهان خوشبو در دست دارد ساعتی نمایان است، سپس پنهان می شود ! و تا سال ِدیگر در همین هنگام دیگر نمایان نمیگردد!)

فلسفه هفت سین (شین)

ایرانیان کهن و مردم بابل عدد "هفت" را مقدس می شمردند، طبقات آسمان و زمین و سیارات هفت بوده است، ستارگان هفتگانه (زهره، مشتری، عطارد، زحل، مریخ، زمین و خورشید) و ایام هفته نیز هفت روز است و گرامی میداشتندش!
پارسیان در تمامی روزهای فروردین خانه های خود را چراغانی کرده و چوب های خوشبو می سوزانند و شمع ها را روشن نگاه میدارند و خوانچه ای پهن می کنند !
این خوانچه در دوران باستان "هفت شین" (شهد، شکر، شیرینی، شراب، شببو، شالین، شبدر) بوده است اما در پی ممنوعیت شراب در ایران در قرن 3 هجری این هفت «سین» بود که جای هفت شین را گرفت، در اصل هفت شین ثابت بود اما هفت سین تقریبآ هر چیزی که از نظر مردم خوش یمین باشد و با سین شروع شود می‌تواند باشد! که بر آن هفت چیز که نامشان با حرف ِسین شروع شده باشد میگذارند (هفت سین) مانند:

سبزه: نمودار ِگلهای زیبا و زینتی، سرسبزی و خرمی
سرکه: نماد شادی (میوه درخت تاک در ایران، میوه شادی خوانده میشد)
سمنو : از جوانه ی گندم، نمود رویش و برکت
سیب: میوه ای بهشتی و نماد زایش
سیر: نگهبان سفره (در اکثر فرهنگ های آریائی برای سیر نقش محافظت کننده از شر قائل بودند)
سماق :نماد مزه زندگی
سنجد: بوی برگ و شکوفه ی آن محرک ِعشق و دلباختگی است!
سکه: موجب برکت و سرشاری کیسه

کتاب مقدس که در گذشته اوستا و اکنون قرآن است و بودنش بر سر سفره باعث رونق میباشد!
آینه و شمع بر سر سفره هفت سین نیز نماد ِنور و روشنایی و شفافیت است! معمولا تخم مرغ نیز بر سر سفره ی هفت سین میباشد! که نماد ِنطفه و باروری و زایش است! نیز در اساطیر ِایران، جهان، تخم مرغی شکل است، آسمان چون پوسته ی تخم مرغ و زرده اش نمودگار زمین است!ماهی ِزنده نیز نماد سرزندگی و شادابی ست! و هزاران فلسفه و رسوم متفاوت که در گوشه و کنار ِایران عزیزمان پراکنده است و در بعضی از کشورهای شرق آسیا مانند چین، هند و پاکستان نیز هر ساله مراسمی شبیه به نوروز انجام می شود!


طبقه بندی: دودمان هخامنشیان ایرانزمین،